Wordpress

WordPress Tema Seçimi Nasıl Yapılmalı

Merhaba WordPress Tema Seçimi nasıl yapılmalı bu konu sitenizin geleceğini belirler. İyi bir tema şeçimi ile sadece görsel olarak güzellik katmaz aynı zamanda sitenizin arama motorlarındaki puanı içinde büyük önem arz eder.

Web sitenizin yapısı, tasarlanış şekli ve arama motoru optimizasyonu (SEO) için önemli rol oynar. Bu yazıda tema nasıl yüklenir ve tema şeçimi nasıl yapılmalı konularını paylaşacağım.

Blogumuzu açtık, var sayalım ve sıra geldi kurduğumuz wordpress blogunun temasını kurarak ön yüzünü, yani tasarımını oluşturmaya wordpress’te herşey çok kolay herhangi bir kod bilginizin olamasına gerek yok. Word veya Excel kullanmaktan bir farkı yoktur.

Öncelikle Adım Adım Blog Açmak

WordPress Tema Nasıl Kurulur?
Tema kurulumunu için wordpress admin panelinize giriş yaptıktan sonra sol tarafta yer alan admin menüsünden Görünüm >> Temalar sekmesine tıklayınız.

Karşınıza çıkan ekranın üst kısmında Yeni Ekle butonuna tıklayarak wordpress.org’un sunmuş olduğu ücretsiz temaları tek tıklamayla blogunuza kurabilirsiniz.

tema-nasil-yuklenir

WordPress.org kullanıcılarına binlerce ücretsiz free tema sunuyor. Bu ücretsiz temalardan hangisinin blogunuzda nasıl durduğunu Önizleme yapıp, detaylı inceleyerek görebilirsiniz. Kuracağınız temayı beğendikten sonra Kur butonuna tıklayarak temanızı etkinleştirmeniz yeterli olacak.

Önemli: Temanızı blogunuza kurmadan önce hemen alttaki tema seçimi için temalar kısmını mutlaka okuyun.

Ücretisiz Tema Seçimi

Ücretsiz temaları incelediyseniz, birde ücretli olanları incelemenizi tavsiye ederim. Ben daha başlangıç seviyesindeyim, başıma masraf çıkartma diyorsanız inanın bana bu düşünceniz ileride pişman olmanıza sebep olacaktır.

Diyelim ki ücretsiz bir tema seçtiniz ve blogunuza kurdunuz ve içerik girmeye başladınız. Eğer siteniz zamanla hit almaya ve başarılı bir noktaya doğru ilerlerse, bu seferde şu tür düşünceler içerisine gireceksiniz;

“Acaba blogumda online satışada mı başlasam, yada blogumun üzerine – altında tasarım olarak bir şeyler mi eklesem, yada yan panele üye girişi – üye ol kutucuğu mu koysam yada yan panelde tasarım olarak yeni bir şeyler mi eklesem vs. diye giden, yüzlerce yeni düşünce…

Eğer gerçekten açtığınız bloga emek verecekseniz, iyi bir yerlere getirecekseniz, şu anda kendi sitem dahil bir çok ünlü ve başarıya ulaşmış wordpress blogu ücretli tema kullanıdığı gibi, sizinde kullanmanızı öneririm.

Başlangıçta ücretsiz bir tema kullanayım, eğer daha sonra blogum başarılı olursa temamı değiştiririm diye de düşünebilirsiniz fakat inanın bana bu hiçte sağlıklı bir düşünce olmayacaktır.

Çünkü başarılı olana kadar ki süreçte temanızda yüzlerce değişiklik yapacak, ve bir düzene oturtacaksınız.

Oturmuş bir düzeni yeni bir temaya taşımak inanın bana teknik açıdan başınızı oldukça ağrıtır ki ziyaretçilerinizin alışkanlıklarından hiç bahsetmiyorum bile.

Eğer ücretsiz bir tema kullanacaksanız da ücretsiz wordpress’in resmi sitesi dışında hiç bir ücretsiz temayı kullanmanızı tavsiye etmem. Buyrun bakın Worpress.org Ücretsiz Temalar.

Ücretli Tema Seçimi
Peki ücretli temaları bu kadar övdün, ücretli temalarda ne var ki bu kadar fark yaratan ? Diye sorular oluştuysa kafanızda hemen yanıtlıyorum;

Öncelikle Themeforest.net adresine giriş yapın ve Themeforest >> WordPress >> Blog Magazine sekmesine tıklayın. (Alttaki resimde gördüğünüz gibi.)

 

İlk çıkan temalara, örneğin Sahifa, SimpleMag gibi tıklayın ve açılan tema sayfalarından Live Preview butonuna tıklayarak demolarını inceleyin.

Not: Bu arada benim sitemde mi tam olarak bu demolar gibi olacak ? Sorusunun cevabı; Evet, 100% aynısı olacaktır.

Sadece kullanmasını öğrenmeniz gerekmektedir ki satılan her temanın nasıl kullanıldığını (ayarlarının nasıl yapıldığını) tema yazarı adım adım anlatır. Biraz ingilizcenizin olması yeterli.

Ücretli temalar için Themeforest.net biçilmiş kaftan ve bu işte çeşit açısından sektörün en öncü market alanı.

Themeforest‘da 5000’in üzerinde satılık wordpress temasına ulaşabilir, temaların demolarını inceleyebilir, tema hakkında yapılan yorumlara bakabilir, temalara verilen puanları gerçekten ihtiyacınız olan temayı seçebilirsiniz.

Aşağıda tema seçimi sırasında dikkat etmeniz gereken maddeleri sıraladım. Bu maddeleri incelediğinizde ilk sırada tema hızının geldiğini göreceksiniz.

#Her ne kadar Themeforest tema açısında çeşitlilik sağlasa da, sektörün en hızlı temalarını kodlayan şirket ise MyThemeshop

#Bunca yıllık tecrübemle tema seçiminde benim fikrimi sorarsanız, size vereceğim cevap kesinlikle hızlı bir wordpress teması kullanmanız yönünde olacaktır ki oda dediğim gibi sektörün en hızlı temalarının yer aldığı MyThemeshop ürünlerinden bir tanesi olmalı.

Karşınızda bir anda binlerce seçenek oluştu. Peki hangisi blogum için en iyisi olacak ? diye bir an karamsarlığa bile düşmüş olabilirsiniz fakat, endişelenmeyin. Size rehberlik edebilecek yazılarımız mevcut;

Bir çok kritere dikkate alarak seçtiğim En iyi wordpress temaları, ya da En Hızlı WordPress Temaları ya da En İyi Blog Temaları başlıklı yazılarımdan faydalanabilirsiniz.

Tema Seçerken Nelere Dikkat Etmeli ?

Temanın Hızlı Olduğundan Emin Olun

Bu işin daha başındayken hızlı bir wordpress teması satın almanızı öneririm. İnanın bana başta hızlı bir tema almazsanız sonradan site hızınızı arttırmak için başınız oldukça ağrır.

Blogunuzun hızlı yüklenmesi sadece kullanıcılarınız ziyaret keyfini arttırmaz, aynı zamanda google arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmanın ana kriterlerinden bir tanesidir.

Peki bir temayı hızlı yapan nedir ? 1- İyi kodlanmış olması 2- Http request sayısının ideal seviyede olması.

İyi Kodlanmış Olması: Teknik detaylara girmeyeceğim fakat, bir temanın iyi kodlanıp kodlanmadığını, alıcağınız temanın herhangi bir sayfasını Gtmetrix üzerinde teste tabii tutmanız yeterlidir.

Eğer 80 ve üzeri puan alırsa bu aynı zamanda da temanın iyi kodlandığın bir göstergesi olarak algılanabilinir.

Http Request Sayısının Ideal Olması: öncelikle Http request sayısının ne anlama geldiğini açıklayayım;

Bir ziyaretçi sitenizin her hangi bir sayfasını ziyaret ettiğinde, karşına açılan sayfada bulunan her bir css, js, html dosyası her bir resim 1 http request’tir.

Yani dolan sayfanızda toplamda 20 resim 10 css 5 js kodu 2 html kodu varsa, sayfanızın toplam request (çağrı) sayısı 37’dir.

Çağrı sayısı ne kadar fazla olursa, sitenin dolum hızı o kadar gecikir. Bu yüzden http request sayısı hayati önem taşır.

Peki alıcağım temanın her hangi bir sayfasında ortamala kaç çağrı sayısı var nasıl ölçeceğim ? Hemen onuda açıklayayım; Pingdom aracını kullanarak bu ölçümü gerçekleştirebilirsiniz.

SEO Uyumlu Tema Olduğuna Emin Olun
WordPress şu ana kadar oluşturulmuş SEO için en iyi CMS altyapısıdır. Birde wordpress’i iyi bir SEO eklentisiyle kullandığınızda SEO’da daha başta bir sıfır öndesiniz demektir.

Fakat bir temanın kötü kodlanması, wordpress altayapınızı tamamıyla SEO dostu olmaktan uzak kılabilir.

Tema satın alırken, Themeforest‘taki bir çok tema yazarı, sattıkların temanın açıklamasında “SEO Optimezed” yada “SEO ready” gibi açıklamalar yazar. Bu açıklamalar temanın SEO uyumlu olduğunu gösterir.

Eğer siz kendiniz test ederek emin olmak isterseniz, bu test için chrome’un sunduğu iki eklenti mevcut. MozBar ve SEO Site Tools chrome eklentilerini tarayıcınıza yükledikten sonra, satın alacağınız temanın demosunu bu eklentilerle test edip, SEO uyumlu olup olmadıklarını test edebilirsiniz.

Tarayıcı Uyumluluğunu Kontrol Edin
Tema seçimi yaparken seçtiğiniz temanın tüm tarayıcılarla uyumlu olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Kimseyi arkada bırakmak istemezsiniz.

Eğer temanız Internet Explorer tarayıcısı ile uyumlu değilse, tarayıcı olarak Internet explorer kullanan ziyaretçileri bir düşünün. Daha blogunuz hit almadan potansiyel trafiğinizi kaybetmiş olursunuz.

Internet Explorer kullanan kaç kişi kaldıki diye hiç düşünmeyin. Hala tarayıcı olarak Internet Explorer kullanan binlerce insan var.

Sektörünüzle İlgili Bir Tema Seçin
Eğer wordpress blogunuz yemek tarifleri üzerine ise, tema ararken buna uygun temalar aramanızı öneririm çünkü tema fonksiyonları aşağı yukarı sizin aradığınız fonksiyonlara uygun olacaktır. Sırf görselliği güzel diye community (topluluk) temaları seçmeyin derim.

Neden derseniz, temanız da bir çok işlev dışı fonksiyon olacaktır ki kullanmadığınız her fonksiyon blogunuza yük demektir.

Kullanımı Kolay ve Güvenli Bir Tema Seçin
Tamam Themeforest ya da MyThemeshop üzerinden bir tema beğendik ve satıl almaya karar verdik. Satın almadan önce eğer temanın admin paneli demosuda mevcutsa, mutlaka bir göz atın derim.

Çünkü bazılarının kullanımı ve ayarlarının yapılması o kadar karmaşık ki, sadece temayı kullanmayı ve ayarlarını nasıl yapıcağını öğremek 2 gün alabiliyor…

Bir diğer dikkat etmeniz gereken şey ise, temanın güvenli olması. WordPress temalarının satıldığı yüzlerce platform var fakat hiç birindeki satış oranı Themeforest‘da olduğu kadar yüksek değil.

Satış oranın yüksek olması haliyle güvenilir sağlıyor. Binlerce wordpress kullanıcısının satın aldığı bir temada bir güvenlik açığı yada gizli linkleme varsa, kullanıcının fazla olması, yapılan yorumlar ve geri bildirimlerin fazla olması, temanın güvenilirliğini kanıtlar nitelikte oluyor.

Daha profesyonel başlangıçlar için TiciDex yazılımlarını tercih edebilirsiniz üstelik kurulum domain ve hosting ücretsiz olarak ürünlerimize göz atmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.